Nie je čo oslavovať

Autor: Jarmila Halgasova | 5.12.2019 o 14:50 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  311x

Začatie ďalších pozemkových úprav pre rok 2020 schválila vláda včera. Tentokrát v 120-tich katastrálnych územiach Slovenska. Toto chcela ministerka patrične osláviť. Ako inak, na televíznej obrazovke.

Schválený dokument je zaujímavý najmä pre tých, čo sa téme pozemkových úprav venujú. V marci ministerka Matečná oznámila schválenie verejného obstarávania projektu pozemkových úprav 168 katastrálnych území, na ktoré bolo vyčlenených z európskych peňazí 44 miliónov eur. Dalo by sa očakávať, že vo vládnom dokumente bude navrhnutých 120 nových katastrálnych území. Nie je to tak, 27 z nich už bolo predmetom spomenutej súťaže s vyčlenenými peniazmi. Teraz na ne ministerka Matečná vyčlenila ďalších viac ako 15 miliónov eur. Celkom nových je teda len 93 katastrálnych území. Na ich realizáciu sa oprávnene vyčlenili ďalšie peniaze v hodnote takmer 53 miliónov eur.

Aká je teda pravda o pozemkových úpravách na Slovensku?

1. Verejnosť je po viacerých výstupoch ministerky Matečnej zavádzaná, že pozemkové úpravy sa už vykonávajú. Nie je to však pravda!

Doteraz sa nezačali práce ani v jednom katastrálnom území. A keďže chýba viacero formalít, najskorší teoretický termín začatia prác aspoň na niekoľkých katastrálnych územiach je  1. 1. 2020. Ak vôbec. Nekonečnými prieťahmi zo strany rezortu pôdohospodárstva a Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) sa stratil ďalší rok! Od vyhlásenia verejnej súťaže už uplynulo totiž viac ako 1,5 roka.

2. Postup pre vykonanie pozemkový úprav:

- Verejná súťaž – vykonaná a je vyhodnotená.

- Užšie súťaže – vykonané len na niektoré katastrálne územia.

- Podpísanie zmlúv - podpísané boli, ale len na niektoré katastrálne územia.

- Zverejnenie zmlúv v Centrálnom registri zmlúv – zverejnené boli, ale len na niektoré katastrálne územia.

- Súhlas PPA – nikto nevie o žiadnom súhlase PPA na financovanie pozemkových úprav.

- Nadobudnutie právoplatnosti rozhodnutia o povolení alebo nariadení pozemkových úprav – nikto nevie o tom, že by bolo vydané čo len jedno.

3. Časový postup pre vykonanie pozemkových úprav:

Podľa rámcových zmlúv je dňom začiatku vykonávania pozemkových úprav prvý deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o povolení alebo nariadení pozemkových úprav. Doteraz nebolo vydané ani jedno takéto rozhodnutie.

Preto som od ministerky Matečnej očakávala vysvetlenie a odpovede najmä na tieto otázky:

1. Prečo PPA doteraz nepodpísala súhlas na financovanie pozemkových úprav?

2. Prečo nebolo doteraz vydané ani jedno rozhodnutie o povolení alebo nariadení pozemkových úprav?

3. Prečo sa týmito prieťahmi Slovensko prišlo o možnosť financovať pozemkové úpravy z eurofondov, keďže s pravdepodobnosťou blížiacou sa 100 % sa ani jedno katastrálne územie už nestihne uskutočniť v rámci požadovanej lehoty?

4. Prečo je 27 katastrálnych území, ktoré sú súčasťou projektu pozemkových úprav za 44 miliónov eur, uvedených zároveň aj v dokumente schválenom vládou, kde sú na tieto katastrálne územia vyčlenené ďalšie peniaze vo výške viac ako 15 miliónov eur?

Neúmerne vysoká suma peňazí schválená vládou na pozemkové úpravy (PÚ) na rok 2020 svedčí o dvoch veciach:

a) 44 miliónov eur na pozemkové úpravy vyčlenených z európskych peňazí na roky 2014-2020 je pravdepodobne nenávratne fuč, čo bol zrejme ten hlavný dôvod nekonečného naťahovania a odkladania posledných dvoch verejných obstarávaní, najmä z roku 2018. Preto si ministerka počkala na deň schválenia rozpočtu a financovanie sa bude robiť cez štátny rozpočet.

b) Pre rok 2020 bude na realizáciu pozemkových úprav stačiť najviac 20 miliónov eur (10 na 168 k.ú. z roku 2018, 10 na 120 k.ú. z roku 2020). Zvyšných 48 miliónov eur schválili pravdepodobne na realizácie, teda na výstavbu napríklad nových poľných ciest. Predpokladám, že do konca februára 2020 podpíše rezort pôdohospodárstva zmluvy s osvedčenými stavebnými firmami, ktoré prestavajú zvyšok eurofondov, ak z nich niečo zostalo, a taktiež celých 48 miliónov.

Na záver dodám, že ministerka Matečná má v zálohe vždy niekoľko možností, ako blokovať pozemkové úpravy a zároveň rozprávať, že zmluvy sú podpísané a pozemkové úpravy sa vykonávajú. Ministerka Matečná a celá SNS ďalšie  štyri roky naťahovali realizáciu pozemkových úprav úspešnou nerealizáciou až do parlamentných volieb. Podľa toho, ako celý proces pozemkových úprav „beží“ posledných minimálne 10 rokov, kedy boli zrušené tri súťaže, je úplne nepodstatné, čo vláda schváli, lebo buď nevedia alebo nechcú dotiahnuť do konca ani tie, ktoré mali byť už dávno hotové.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?