Dvojaká kvalita a Matečnej blá blá blá

Autor: Jarmila Halgasova | 2.7.2019 o 14:59 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  507x

Ministerstvo prázdnych rečí. To je prívlastok ministerstva pôdohospodárstva pod vedením Gabriely Matečnej. Kŕmi nás svojou osobnou angažovanosťou v boji proti duálnej kvalite potravín.

Tie reči sa však rozplynú v momente, keď odhalíte, ako nás spoločne so spriaznenými spolupracovníkmi zavádza.

Ministerka Matečná má k dispozícii už niekoľko rokov nástroje, ktorými môže proti duálnej kvalite potravín zasiahnuť. Môže odhaľovať, ako nám na pulty servírujú menej kvalitné potraviny ako v západných krajinách. Namiesto serióznej práce a výsledkov však pani Matečná vykrikuje na Brusel.

Pred časom som sa obrátila na Štátnu veterinárnu a potravinovú správa SR (ŠVPS), ktorá patrí pod ministerstvo pôdohospodárstva. Zákon jen prikazuje riešiť nekalé obchodné praktiky.Ide o vymáhanie jednej z najdôležitejších smerníc týkajúcich sa poškodzovania ekonomických záujmov spotrebiteľov pre oblasť potravín. Zdôrazňujem, že ide o ochranu peňaženky občana v tom najširšom rozsahu, skúmajúc, či nedošlo k nekalým praktikám pred predajom (napr. zavádzajúci marketing, reklama), počas predaja a po predaji potraviny. Ignorovanie smernice nemožno zúžiť len na dvojitú kvalitu potravín.

Zaujímalo ma, koľko kontrol vykonala ŠVPS, koľko podnetov prijala a riešila, koľko porušení zistila a aké sankcie uložila od nadobudnutia účinnosti zákona doterazZistila som, že ŠVPS ignorovala široké spektrum spotrebiteľských problémov v oblasti potravín. Na všetky otázky som totiž dostala rovnakú odpoveď – ŠVPS SR nevykonala žiadnu kontrolu, neeviduje podnety, neriešila podnety, neeviduje porušenia, neuložila žiadne sankcie.

Na ďalšiu otázku,koľko podaní všetkých, bez ohľadu na zameranie, bolo zo Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) odstúpených na ŠVPS, veterina odpovedala – 163. Podania prešetrovali výlučne podľa zákona o potravinách a zákona o veterinárnej starostlivosti. Z odpovede je zrejmé, že ŠVPS sa počas 12-ročnej účinnosti zákona problematikou nekalých obchodných praktík v potravinách nezaoberala, hoci sa mala.

S rovnakou otázkou som sa obrátila aj na SOI. V období 12 rokov bolo prijatých viac ako 7 000 podnetov so zameraním na potraviny. SOI riešila 4 063 podnetov. Ostatné podozrenia z porušenia zákona v oblasti potravín, pokiaľ ide výlučne o oblasť spadajúcu do právomoci ŠVPS, boli odstúpené inde. SOI nemohla riešiť podnety týkajúce sa nekalých obchodných praktík v potravinách, pretože by postupovala nad rámec svojich kompetencií vymedzených zákonom: „Ak by SOI konala nad rámec svojej pôsobnosti, konala by v rozpore s Ústavou SR, jej rozhodnutia by boli napadnuteľné protestom prokurátora a v prípade súdneho sporu by bol tento postup vyhodnotený ako protizákonný,“ zdôvodnila inšpekcia.

Vypýtala som si tiež detailnejšiu informáciu za rok 2018. Vlani obdržala SOI celkom 9 254 podnetov. Na veterinu ich odoslala 196. Celkový počet podnetov, ktoré by mohli súvisieť s nekalými obchodnými praktikami v potravinách odstúpených inšpektorátmi SOI bolo 136. Navyše, Ústredný inšpektorát SOI, odbor ochrany spotrebiteľa, odstúpil na ŠVPS ďalších 15 podaní.

Celkom bolo v roku 2018 odstúpených 211 (196 + 15) podaní zo SOI na ŠVPSčo je o 48 viac, ako ŠVPS uviedla za 12 rokov účinnosti zákona o ochrane spotrebiteľa!

Ak ministerke pôdohospodárstva Matečnej skutočne tak veľmi záleží na tom, aby občania Slovenska neboli zaraďovaní do druhej kategórie, v spolupráci s ministrom hospodárstva Žigom by mala novelu smernice o nekalých obchodných praktikách do zákona o ochrane spotrebiteľa zapracovať čo najskôr. Strana SaS taký návrh zákona určite podporí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?