Farmári, vyčkajte ešte pol roka, peniaze za sucho 2017 budú (možno)

Autor: Jarmila Halgasova | 13.5.2019 o 13:02 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  321x

Rok 2017 bol pre farmárov náročný, pretože ich trápil suchom. Hoci sú to už skoro dva roky, slovenskí farmári na to nezabudli. Prečo?

Česká vláda ešte začiatkom apríla 2018 schválila farmárom dve miliardy korún za sucho v roku 2017, 208 miliónov korún za jarné mrazy v roku 2018 a 141 miliónov korún na budovanie závlah, ako pomoc farmárov pre lepšie prekonanie sucha v budúcom období.

Na Slovensku rýchlosť schvaľovania nepredstaviteľná. Začína leto 2019 a ministerka Matečná spolu so štátnym tajomníkom Csicsaiom informujú farmárov o ďalšom úspechu tejto vládnej koalície – dajú odškodnenie za sucho spred dvoch rokov. Každý podnikateľ si vie predstaviť situáciu, keď mu vznikne škoda. Ak nedostane pomoc okamžite, môže skrachovať a peniaze po dvoch rokoch prichádzajú skrátka neskoro. Keď vyhorel, keď ho vytopilo, keď nemal očakávanú úrodu, peniaze potreboval čo najskôr, aby dokázal obnoviť poškodené statky a mohol pokračovať vo svojej práci. V susednej Českej republike minister pôdohospodárstva princípom práce a podnikania rozumie, na Slovensku ministerka, žiaľ, nie. Dnes vraví, že peniaze za sucho v roku 2017 prídu. Za mrazy v roku 2018 možno o dva roky tiež. Toto je tiež jeden z dôvodov, prečo slovenskí farmári nedokážu konkurovať svojim kolegom v iných krajinách EÚ.

V prípade, že sa predčasné voľby konať nebudú, tak budú na konci februára 2020. Predpokladám teda, že SNS tieto peniaze ešte podrží, aby ich v druhej polovici tohto roka venovala ako svoj mikulášsky darček. Aby farmári vedeli, od koho ich dostali a komu majú byť vďační. Aj keď neskoro.

Nikto učený z neba nespadol. To iba ministerka Matečná chce byť v očiach verejnosti neomylná. Odmieta akúkoľvek kritiku a namiesto vecnej argumentácie často používa osobné útoky. V krajnom prípade sa aj rozplače. Do plaču je však na Slovensku farmárom a potravinárom. Všetci to vieme. Rovnako vieme, že žalostný stav rezortu pôdohospodárstva nespôsobila pani Matečná, aj keď je už teraz za jeho stav viac ako tri roky spoluzodpovedná a zostane to tak už navždy. Na jej výsledky mám iný názor, než ona sama. A naša diskusia by mohla byť prospešná. Ide nám predsa o spoločnú vec - o lepšie pôdohospodárstvo.

Ak je však presvedčená o vlastnej neomylnosti, to Slovensku určite nepomôže. Napríklad aj "Dankova daň" ukazuje, že to je naopak. Ak však nechce so mnou diskutovať, mohla by sa aspoň inšpirovať. Netreba ísť ďaleko, Česko je len za rohom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?