Nespokojní farmári opäť v Bratislave

Autor: Jarmila Halgasova | 24.4.2019 o 14:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  255x

Naposledy boli farmári v Bratislave pred voľbami prezidenta. Na koňoch. Spolu s iniciatívou My sme les opäť žiadali odchod ministerky Matečnej. Zdá sa však, že to je už dávno, lebo verejnosť na prešľapy pomaly zabúda. 

Verejnosť sa akoby začala prikláňať na ministerkinu stranu.

Minulý týždeň v utorok sa konala konferencia ministerstva pôdohospodárstva a Komory pozemkových úprav, na ktorej ministerka Matečná odprezentovala svoj ďalší úspešný krok - projekt pozemkových úprav za 45 miliónov eur zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky v 168 katastrálnych územiach. Po tlaku ministerky na Úrad verejného obstarávania (ÚVO), ktorý mal k predloženému projektu vážne výhrady, mu konečne dala Rada Úradu verejného obstarávania zelenú. Napriek tomu, že predseda ÚVO má k projektu naďalej výhrady a hlasoval proti jeho odsúhlaseniu. Čo potom nespokojní farmári stále chcú, keď ministerka prezentuje jeden úspech za druhým a aj v témach, ktoré žiadajú samotní nespokojní farmári? Otázka je, čo môžeme v blízkej budúcnosti od avizovaných komasácií očakávať. Či naozaj realizáciu vymodlených a vyprotestovaných pozemkových úprav alebo opäť len zrušenie projektu, keďže evidentne niekde problém je, ktorý sa pravdepodobne došetruje za pochodu zbierania ovácií.

S kulisami týchto „úspechov“ prišli minulý týždeň v stredu farmári opäť do Bratislavy. Tentokrát vo veľmi úzkom trojčlennom zastúpení. Farmár František Oravec sa prišiel domáhať na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) svojho práva nahliadnuť do spisu spoločnosti, ktorá si duplicitne uplatňuje priame platby na pozemky ako farmár František Oravec. Právo účastníka správneho konania má potvrdené rozhodnutím ministerstva pôdohospodárstva z 21. marca tohto roka. Takmer bez povšimnutia verejnosti a médií. V stredu ich úradníci z PPA odmietli prijať, preto podali písomnú žiadosť a rozložili stan a prespali priamo pred úradom. Vo štvrtok som bola očitým svedkom, ako nedôstojne pristupujú úradníci platení z našich daní a odvodov k občanovi, ktorý vytvára hodnoty a tomuto štátu riadne platí dane a odvody na mzdy aj tým úradníkov, ktorí sa odmietli s ním stretnúť. Neverila by som ponižujúcemu prístupu, ak by som to nevidela.

Nie, nič sa za ten už viac ako rok nezmenilo. Len ľudia sú masírovaní cez médiá „úspechmi“ ministerky Matečnej. Prečo by mali veriť farmárovi Oravcovi z východného Slovenska? Lenže úspechy ministerky Matečnej stoja na veľmi tenkom ľade a každý, kto sa trocha v problematike vyzná vie, že odborné argumenty proklamované úspechy rýchlo potopia. O tom si už čvirikajú aj vrabce na streche. To však pre ministerku nie je dôležité. Pretože všetky kauzy a neúspechy je potrebné mediálne prekryť, aby sa na ne zabudlo a aby sa rozprávalo len o „úspechoch“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obuškový Dubček, ako chutí Threema a odklínanie Viktora (týždeň podľa Schutza)

Už keď Merkelová prijala pozvanie, dala sa tušiť otočka v kauzách právneho štátu, ústavnosti v Budapešti.

Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.


Už ste čítali?