Dvojaká kvalita potravín - čo ministerka Matečná verejnosti nepriznala

Autor: Jarmila Halgasova | 24.4.2019 o 0:32 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  498x

Podľa ministerky Matečnej je smernica o dvojakej kvalite produktov nedávno schválená Európskym parlamentom víťazstvo nielen pre Slovensko, ale aj pre všetkých spotrebiteľov v strednej a východnej Európe.

Títo spotrebitelia sú dvojakou kvalitou údajne najpostihnutejší.

Čo však verejnosti ministerka Matečná nepriznala je, že téma dvojakej kvality potravín, ktorú si zobrala na mušku ako svoju TOP tému na ochranu práv spotrebiteľa, mala a aj mohla byť riešená už takmer 14 rokov. Lenže na Slovensku sa jej zo strany štátu a štátnych orgánov nevenovala žiadna pozornosť. Nie je totiž pravda, že potrebná legislatíva neexistovala. Článok 6 smernice o nekalých obchodných praktikách z roku 2005 bol pre kontrolu dvojakej kvality potravín postačujúci. Akurát, že naša Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) o tom nevedela alebo nechcela vedieť. Na svojej webovej stránke ŠVPS SR ešte 19. 4. 2018 uvádzala, že vymáhanie platnej legislatívy o nekalých praktikách v súvislosti s potravinami spadá do kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI). Ale SOI na svojej webovej stránke vyslovene uvádzala a aj správne uvádza, že za vymáhanie nekalých praktík v oblasti potravín SOI zodpovedná nie je a príslušným orgánom je ŠVSP SR. Preto sa Richard Sulík v Európskom parlamente opýtal aj na plnenie si povinností členských štátov a na kontrolu zo strany Komisie.

Věra Jourová, európska komisárka pre spravodlivosť, v mene Európskej komisie v písomnej odpovedi uviedla, že v súlade s príslušným nariadením o spolupráci v oblasti ochrany spotrebiteľa má Slovensko notifikované dva orgány, teda ako SOI, tak aj ŠVPS SR. Útvary Komisie dostali od jednotných úradov pre spoluprácu (kontaktného miesta pre spoluprácu v oblasti ochrany spotrebiteľa) uistenie, že ŠVPS SR je príslušným orgánom na presadzovanie smernice o nekalých obchodných praktikách v oblasti potravín. Komisárka zároveň uviedla, že sa zdá, že informácie uvedené na webovom sídle ŠVPS SR sú nejednoznačné a preto ju požiadala o objasnenie.

Gabriela Matečná prevzala zodpovednosť za rezort pôdohospodárstva v marci 2016. Jej sa preto treba pýtať, kto sa klamlivými praktikami mal a má zaoberať.Čo je to za ministerka, ktorú musíme poučiť o kompetenciách pre dvojakú kvalitu potravín? Kým nedá jasnú odpoveď a nezabezpečí si v rezorte poriadok, budú jej výkriky po nespravodlivosti celého sveta voči slovenským nakupujúcim len prázdnym marketingom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obuškový Dubček, ako chutí Threema a odklínanie Viktora (týždeň podľa Schutza)

Už keď Merkelová prijala pozvanie, dala sa tušiť otočka v kauzách právneho štátu, ústavnosti v Budapešti.

Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.


Už ste čítali?