Zvýšenie dane z cukru neurobí ľudí chudšími

Autor: Jarmila Halgasova | 17.4.2019 o 13:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  150x

Inštitút Finančnej politiky (IFP) publikoval začiatkom roka štúdiu zameranú na spotrebu cukru na Slovensku. Podľa nej nárast obezity a s ňou pridružených ochorení poukazuje na privysoký príjem cukru a zlú životosprávu.

IFP zároveň dôsledky obezity a náklady spojené s liečbou spojil s fajčením a liečbou ochorení spôsobených fajčením.

Dámy a páni z IFP však nielen miešajú hrušky s jablkami, ale zároveň zavádzajú verejnosť. Fajčenie je totiž požívanie drogy. Síce legálnej, ale stále drogy. Najmä preto sú tabak a tabakové výrobky zaťažené spotrebnou daňou, čo je vlastne „extra“ daň. Cukor je oproti cigaretám potravinou, nie drogou.

Problém obezity nespočíva v nadmernom príjme cukru, ale v nadmernom príjme energie. Povedané inak, ľudia s nadváhou a obezitou dlhodobo prijímajú viac energie ako jej vydajú. Ak sa pozrieme na štatistiku príjmu energie zistíme, že za posledných 30 rokov sa energetický príjem nemení. Napriek tomu počet ľudí s nadváhou a obezitou rastie.

Prečo? Zrejme preto, že už nechodíme tak veľa peši, že už nemrzneme na zastávkach a na uliciach, lebo jazdíme pohodlnými autami. Rovnako uprednostníme výťah pred schodmi. Miera energetického výdaja, teda miera telesnej aktivity, uľahčovaním si života logicky klesá. No a IFP tento problém navrhuje vyriešiť zavedením dane na sladené nápoje. Výborný nápad v prípade, ak by bol efektívny.

Realita v praxi? Cukry a kalorické sladidlá tvoria z celkového energetického príjmu približne 14 percent. Z tých 14 percent približne 5 percent tvorí príjem cukrov a kalorických sladidiel zo sladených nápojov. Napriek tomu, že spotreba cukrov konzumovaných v nápojoch klesá, rastie počet obéznych ľudí.

Neexistuje žiaden relevantný dôkaz, že cukor má väčší vplyv na rozvoj obezity alebo cukrovky v porovnaní s akýmkoľvek iným zdrojom energetických kalórií. Z pohľadu prevencie pred obezitou je dôležité, aby energetický príjem bol rovný alebo menší ako energetický výdaj. Ak nedodržíte tento princíp, priberiete.

Čo teda v skutočnosti sleduje vláda zavedením dane na sladené nápoje? Príjem peňazí do štátnej pokladnice. Lenže tento cieľ, aj keď zahalený do závoja vznešenosti, je v realite len zbožným želaním. Prečo? Zavedením extra dane vláda zabezpečí nárast ceny výrobku, pokles marže predajcu a výrobcu, pokles dopytu spotrebiteľa na domácom trhu po produkte, nárast cezhraničnej nákupnej turistiky, nárast výdavkov na výrobok (rozumej ďalšie ožobračovanie ľudí), zmenu zloženia výrobku, zámenu za lacnejší/neznačkový výrobok. Teda stane sa to, že ľudia nezmenia svoje návyky, ale ceny výrobkov stúpnu a štát možno vyberie viac peňazí.

Absentuje predovšetkým systematické vzdelávanie širokej verejnosti a kampane o zdravom životnom štýle. Lenže to by štát stálo peniaze. Pri dani naozaj nejde o zdravie, ale príjem do štátnej kasy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody

Pred 15 rokmi ľudia tlieskali nákupným centrám. Dnes už nie, tvrdí investor.


Už ste čítali?