Aby ste zabudli, že Danko zdražel potraviny, vymyslel si rozprávku

Autor: Jarmila Halgasova | 12.4.2019 o 12:01 | Karma článku: 4,30 | Prečítané:  1714x

Potom ako je už všetkým jasné, že 2,5 % odvod na potraviny pre obchodné reťazce z dielne SNS je úplnou hlúposťou a proti všetkým Slovákom, kvôli ktorej nám zdraželi potraviny, Andrej Danko prišiel s rozprávkou.

Vo svojej rozprávke predstavuje vymysleného vinníka. Nie je ním on, ani ministerka Matečná, ani SNS, ani vláda. Za všetko vraj môže Richard Sulík.

Diskusia okolo 2,5-percentného odvodu pre obchodné reťazce sa začala koncom minulého roka. Podľa pôvodného návrhu sa „Dankova daň“ mala týkať oveľa väčšieho počtu predajní s potravinami, veľkých aj menších a tiež obchodov s drogériou, ktoré majú v ponuke  potraviny. Z tohto prvého nezmyslu národniari ustúpili. V kuloároch koaličných partnerov sa už vtedy šepkalo, že Most-híd ani Smer-SD tento jeho návrh nepodporí, pretože by mal práve na menších obchodníkov likvidačné následky. Rovnako sa už vtedy vedelo a koalícia bola na to upozornená, že táto zmena narazí na európsku legislatívu a Európska komisia ju zruší. Iba sa nevedelo kedy. Predseda SNS Andrej Danko a jeho ministerka Matečná museli preto zostať veľmi prekvapení, že sa to stalo len štyri mesiace po tom, ako zákon začal platiť v praxi.

Ministerka sa Bruselu vyhrážala, predseda obvinil Richarda Sulíka, poslanca EP a predsedu strany SaS, z udávania. Úprimne? Len málokto si zrejme stihol uvedomiť, že Richard Sulík ušetril všetkým Slovákom dosť peňazí – minimálne 85 ročne na domácnosť s dvoma deťmi. Čím dlhšie by bol tento nezmyselný zákon v platnosti, tým viac by to nás všetkých stálo. Nielen samotný výber dane, ale aj poplatky za pokuty a súdne trovy Bruselu.

2,5 % odvod platil pre  veľké obchodné reťazce ako Tesco, Kaufland, Lidl a Billa, teda tie, kde nakupuje potraviny najviac Slovákov. Z „Dankovej dane“ mal vzniknúť úrad a živiť úradníkov, ktorí by rozdeľovali vyzbierané peniaze domácim potravinárom a poľnohospodárom. 

V druhej polovici januára ministerka Matečná vyhlásila, že obchodné reťazce sa na „Dankovu daň“ pripravili a to tak, že ceny potravín zdraželi už v roku 2018. Tak vlastne len potvrdila, že Slovákom zdraželi potraviny „vďaka“ SNS. 

Ak si to teda všetko zhrnieme: 2,5 % „Dankova daň“ už neplatí, pretože ju zrušil Brusel. Ľudia však už niekoľko mesiacov kupujú drahšie potraviny. A Andrej Danko chce vo svojomblogu toto zlyhanie prekryť príbehom, že za to môže Richard Sulík. Vraj kvôli nemu nebudú mať potravinári a poľnohospodári peniaze, ktoré pre nich SNS vybojovala. 

Andrejovi Dankovi sa jeho daň len vymkla z rúk. Veľmi dobre vedel a to ešte pred schválením v parlamente, že zákon mu Brusel zruší, iba rátal s tým, že kým sa eurobyrokrati rozhýbu, bude možno aj po ďalších parlamentných voľbách. Po fiasku mu neostáva iné, len vyplakávať. V tom je skutočný majster. Na vine je však len on sám a jeho ministerka Matečná. 

Toto nie je prvýkrát, čo Danko poškodil Slovákov. Možno je čas, aby sa spolu s ministerkou prestal venovať zlým konšpiráciám, ale radšej verejnosti oznámiť ako im chcú vrátiť peniaze, o ktoré ich pripravili a ďalej pripravujú zdražením potravín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Galavečer k novembru ‘89 bol dvakrát drahší ako v kauze Evka

Podujatie v SND vyšlo štát na pol milióna eur.

Cynická obluda

Toto nejako nevychádza

Nechceme si ani predstavovať, aké by to bolo, keby v 1989 neprišla demokracia. Žiaľ, niekedy si to predstavovať netreba.


Už ste čítali?