reklama

„Eko“ potraviny – čo o nich vieme?

Európska únia nariaďuje v potravinách kontrolovať mnohé – okrem iného aj to, či sú „ekologické“. Ekologická poľnohospodárska výroba však plní dvojitú úlohu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Na jednej strane zabezpečuje špecifický trh reagujúci na dopyt spotrebiteľa po produktoch ekologickej poľnohospodárskej výroby a na druhej strane práve týmito produktami prispieva k ochrane životného prostredia, k dobrým životným podmienkam zvierat, ako aj k rozvoju vidieka.

EÚ vytvorila systém, aby spotrebitelia mali istotu, že ak nakupujú produkty s označením ekologickej poľnohospodárskej výroby, presne ten sa uplatňoval počas celého procesu výroby a dopravy potravín. Ide napríklad o pestovanie rastlín bez používania chemických látok (herbicídy, pesticídy), alebo výroba potravín z ekologických poľnohospodárskych produktov a prakticky bez pridávania prídavných látok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina toho, čo Európania s označením „produkt ekologickej poľnohospodárskej výroby“ zjedia, sa na území EÚ aj vyprodukuje.Európsky dvor audítorov (EDA) uverejnil osobitnúsprávu„Systém kontroly produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby sa zlepšil, niektoré výzvy však zostávajú“. V nej EDA informuje ododržiavaní kontroly „eko“ potravín. Podľa nich sa Európa vo výrobe ekologickejších potravín zlepšila, ale stále je treba klásť dôraz na dovoz a vysledovateľnosť (dokladovanie pôvodu) týchto produktov.

Ceny „eko“ výrobkov sú zväčšia vyššie, ako ostatných. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, pomocou ktorých by sa dalo určiť, či je produkt ekologický. Istotu, že produkty ekologickej poľnohospodárskej výroby sú naozaj ekologické, poskytuje jedine dobre nastavený systém kontroly, ktorý by mal obsiahnuť celý dodávateľský reťazec od produkcie surovín až po výrobu potravín, dovozcov a distribútorov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Myslenie ľudí sa mení, chcú chrániť životné prostredie. Aj preto si pýtajú stále viac ekologické produkty. Vďaka zvýšenému dopytu zaznamenalo odvetvie ekologickej poľnohospodárskej výroby v EÚ v posledných rokoch rýchly rast. Po posúdení audítorov z EDA sa preto jednotlivé krajiny sústreďujú na to, aby zlepšili najmä systém kontroly. Zmeniť by sa toho však malo viac. Napríklad medzi krajinami EÚ zladiť dôsledné presadzovanie dodržiavania predpisov alebo včasnú informovanosť. 

Obchodov s ekologickými potravinami pribúda aj na Slovensku. Informácií o ich kontrole však nie je dostatok. Určite by boli užitočné najmä z pohľadu ochrany občanov pred klamlivými praktikami niektorých nečestných obchodníkov, ale aj z pohľadu ochrany peňaženiek, keďže „eko“ produkty sú drahšie.

Jarmila Halgasova

Jarmila Halgasova

Bloger 
  • Počet článkov:  103
  •  | 
  • Páči sa:  132x

Som životný optimista. Verím, že na Slovensku budeme domáce suroviny spracúvať na naše kvalitné potraviny a nie ich vyvážať. Zároveň, že skončíme s dovozom druhotriednych tovarov. Po štúdiu potravinárstva na Chemicko-technologickej fakulte sa potravinárstvu venujem celú svoju profesijnú kariéru. Kontakty:+421 905 922 105halgasova.jarmila@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu