Čo by sa stalo, ak by neplatili reťazce osobitnú daň?

Autor: Jarmila Halgasova | 30.11.2018 o 7:32 | (upravené 30.11.2018 o 12:43) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  218x

Vlastne nič. Len by niekoho možno od zlosti roztrhlo. Alebo by sa niekto nahneval až tak veľmi, že by sa v obchodoch kontroly a následne pokuty rozrástli do enormného rozsahu. Aby bolo každému jasné,kto je dnes na Slovensku pánom.

Keď som v nedeľu počula predsedu parlamentu Andreja Danka vysloviť jeho zbožné želanie, že kapitalizmus na Slovensku nikdy nesmie byť, pochopila som, že telom síce žije na Slovensku, ale duchom niekde v Rusku alebo na Kube.

A keďže pre predsedu parlamentu je trhová ekonomika predstaviteľná a pochopiteľná ako existencia a fungovanie vesmíru alebo minimálne susednej galaxie, už sa vôbec nečudujem jednoduchosti rozmýšľania aj v strane, ktorej predsedá. Lebo len totálny ekonomický analfabet si môže myslieť, že zákon o osobitnom 2,5-percentnom odvode pre obchodné reťazce nebude fungovať na trhovom princípe. Ak sa podnikateľovi zvýšia náklady, premietne ich do ceny. Podnikať so stratou sa dlhodobo jednoducho nedá. Vysvetľovať, že 2,5-percentná daň bude mať na obchodníkov vyšší dopad ako len tých 2,5 percenta je tiež zbytočné. Najmä, ak si uvedomíme, že ministerstvo pôdohospodárstva všetky údaje, ktoré prezentuje v médiách, získalo metódou „spadli z neba“.

„Veľké obchodné reťazce sa k našim podnikateľom správajú veľmi povýšenecky – dávajú prirážky na produkty, ktoré dovážajú z iných štátov. Našich potravinárov tým dostávajú úplne mimo hru. (pozn. to hovorí a myslí naozaj vážne?) Chceme posilniť postavenie poľnohospodárov a potravinárov v obchodnom reťazci. Spotrebiteľ po našich zisteniach chce slovenské produkty, hoci aj za vyššiu cenu, ale dodávateľ by musel dostať korektné podmienky. Náš návrh zákona je na stole a ideme o tom rokovať. Je teda možné, že koaliční partneri v druhom čítaní tento zákon svojimi návrhmi a pripomienkami upravia,“ rozpráva ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Matečná.

Od začiatku diskusie o zavedení osobitného 2,5-percentného odvodu upozorňujem nielen na to, že návrh je v rozpore s právom EÚ, ale aj na to, že tento zákon je potrebné poslať do Bruselu na jeho schválenie. V opačnom prípade nebude účinný. Inými slovami, nikto nebude môcť prinútiť obchod zákon dodržiavať a štátu odvádzať 2,5-percentnú daň.

Uvediem kuriózny prípad. Švédska vláda viedla konanie voči chovateľom nosníc za nedodržanie zákona tým, že úmyselne alebo z nedbanlivosti chovali nosnice v chovnom zariadení, ktoré nezodpovedalo potrebám týchto zvierat. Právne predpisy Švédska boli Európskej komisii (EK) oznámené, ale posunutie dátumu nadobudnutia účinnosti plnenia povinnosti z 1. mája na 15. apríla už nie. Práve uvedené posunutie termínu účinnosti na skorší dátum už notifikovaného právneho predpisu podľa rozhodnutia ESD má za následok neuplatniteľnosť voči jednotlivcom.

V EÚ, ktorej členom je aj Slovensko, platia jasné pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Členské štáty musia EK oznámiť na účely schválenia všetky plány na zavedenie vnútroštátnych opatrení, ktoré môžu byť z hľadiska práva EÚ považované za daň alebo zmenu existujúcich opatrení. Opatrenia nemôžu nadobudnúť účinnosť, pokiaľ nie je výsledkom postupu oznámenia rozhodnutie EK. Členské štáty by mali EK informovať o opatrení ešte pred prijatím vnútroštátneho práva. V opačnom prípade je opatrenie neoprávnené, čo môže viesť k jeho vymáhaniu od príjemcov. Tak sa písomne vyjadrila EK.

Zaujímavé je tiež stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) k návrhu rozpočtu ministerstva pôdohospodárstva na rok 2019. NKÚ poukazuje na skutočnosť, že k zvýšeniu vlastných zdrojov dochádza z veľkej časti len vďaka navrhovanému príjmu z odvodu z obchodných reťazcov.

Sčítané a podčiarknuté, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v prípade, že nezavedie pre obchodné reťazce osobitný odvod, zo štátneho rozpočtu vlastne nemá žiadne finančné zdroje. Pána Danka a pani Matečnú netrápi, že osobitnú 2,5-percentnú daň zaplatia občania v cene potravín, netrápi ich, že občania zaplatia súdny proces a pokutu, ktorú nám udelí Brusel a netrápi ich, že ceny potravín už nezlacnia. Koho chce vlastne pán Danko a pani Matečná v skutočnosti trestať a prečo? Takým lacným populistickým krokom nám všetkým chcú vystaviť účet na celý tento cirkus, hoci veľmi dobre vedia, že na konci dňa s Bruselom prehrajú. Za cenu, aby sa mohli pokračovať v rozdávaní balíčkov opatrení, ktoré slúžia len ich politickým záujmom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Galavečer k novembru ‘89 bol dvakrát drahší ako v kauze Evka

Podujatie v SND vyšlo štát na pol milióna eur.

Cynická obluda

Toto nejako nevychádza

Nechceme si ani predstavovať, aké by to bolo, keby v 1989 neprišla demokracia. Žiaľ, niekedy si to predstavovať netreba.


Už ste čítali?