Vláda ide proti ľuďom. Danko môže rekordne zdražiť potraviny.

Autor: Jarmila Halgasova | 9.11.2018 o 8:24 | Karma článku: 1,46 | Prečítané:  417x

Nie je to žiaden žart. Ak SNS Andreja Danka presadí vo vládnej koalícii 2,5 % odvod pre obchodné reťazce, budúci rok nás čaká rekordné zdražovanie, a to nielen potravín.

Ceny potravín sú z roka na rok drahšie. Väčšina Slovákov to napokon pociťuje vo svojich peňaženkách a čoraz skromnejších nákupoch. Ako ceny potravín rástli ukazujú štatistiky. V roku 2018 sa zvýšili v porovnaní s rokom 2017 až o 6,8 %, čo bolo najviac zo všetkých štátov EÚ. A v tomto roku sa medziročne zvýšili o ďalších 5,4 %, čím sa Slovensko opäť zaradilo medzi cenovú elitu EÚ. 

Zdražovaniu sa nevyhneme ani v nasledujúcom období. Rozdiel bude v tom, že okrem prirodzeného rastu cien ovplyvneného úrodou a situáciou na svetových trhoch, o ešte vyššie zdražovanie sa postará vládna koalícia Smer-SD, SNS, Most - Híd presadením extra dane pre obchody s potravinami vo výške 2,5 percent. Napriek všetkým odborným argumentom sa postará o najobludnejšie a najprimitívnejšie okradnutie občanov Slovenska. 

Pričinením tejto vlády nás preto s vysokou pravdepodobnosťou čaká rekordné zdražovanie. Čo to bude znamenať pre naše peňaženky? Pozrela som si viaceré diskusie, kde ľudia píšu o svojich mesačných výdavkoch na potraviny. Tie sa v každej domácnosti líšia, no len pre ilustráciu:   

„Nikdy som si nerobila prieskum, koľko minieme, ale možno tých 300 eur mesačne aj s obedmi v škole, škôlke. Stravujeme sa bežne, viac zeleniny a ovocia, mäso kuracie, hovädzie, občas bravčové, podľa mňa 250 eur pre štorčlennú rodinu je úplne reálne.“

 „My sme dvaja pracujúci, bývame sami, na stravu minime 350 eur až 400 eur vrátane obedov, ktoré si nosíme do práce z domu. Stravujeme sa zdravo, veľa mäsa, zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov, minimum múky, ryže, cestovín. Sladkosti nekupujeme takmer vôbec, pečieme koláče zo zdravších surovín (orechy, hrozienka atď.). Nekupujeme často ani sladké a balené vody, pijeme čistú vodu a čaje. Ale dá sa to aj za menej... my sme sa však pod 300 eur nedostali ešte ani raz.“

 Príspevky diskutujúcich sú z roku 2016. Tak teda počítajme. Ak priemerná rodina mesačne vtedy vynaložila na potraviny 300 eur, v roku 2018 je to po prerátaní priemerného zdraženia 338 eur. A v prípade špeciálnej Dankovej dane to bude až 346,5 eur, čo je o ďalších 8,5 eur mesačne a o 102 eur ročne viac. 

Ak k týmto výdavkom pripočítame už avizované zvýšenie cien plynu o 6 %, zvýšenie cien elektriny o 10 % a zvýšenie cien za teplo o 12 %, každému musí byť jasné, že v roku 2019 si každý na Slovensku siahne veľmi hlboko do vrecka. Tomu sa povie ozaj „sociálna“ politika.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Galavečer k novembru ‘89 bol dvakrát drahší ako v kauze Evka

Podujatie v SND vyšlo štát na pol milióna eur.

Cynická obluda

Toto nejako nevychádza

Nechceme si ani predstavovať, aké by to bolo, keby v 1989 neprišla demokracia. Žiaľ, niekedy si to predstavovať netreba.


Už ste čítali?