Ministerka Matečná – za školský rok 2017/2018 nedostatočná!

Autor: Jarmila Halgasova | 28.6.2018 o 10:49 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  373x

Za dva a pol roka nebol čas, aby sa plnili priority Programového vyhlásenia vlády v sektore pôdohospodárstva, lebo bolo potrebné venovať sa marketingu na zakrývanie škôd a podvodov s rukopisom ministerky Matečnej.

Od polovice februára 2018, keď boli odhalené nekalé praktiky prideľovania dotácií v kauze Babindol, boli takmer na dennom poriadku medializované ďalšie nové kauzy, ktoré odhaľujú zneužívanie moci pri prideľovaní dotácií na PPA a pri prideľovaní pozemkov na prenájom a v reštitúciách na SPF.

Farmári sa zmobilizovali a v Moldave nad Bodvou celému Slovensku vyrozprávali svoje príbehy. Pred kamerami hovorili o tom, o čom sa medzi slušnými farmármi nahlas rozpráva už roky. O tom, ako sa v agrorezorte kšeftuje s prideľovaním agrodotácií a priamych podpôr pre farmárov. Pre ministerku Matečnú to bola novinka, generálny prokurátor Čižnár to však považuje za prehnitý korupčný systém kšeftovania so štátnymi peniazmi, dlhoročne budovaný úradníkmi štátu v agrorezorte, a najmä na Pôdohospodárskej platobnej agentúre a v  Slovenskom pozemkovom fonde pod taktovkou vedenia ministerstva.

Ministerka Matečná napriek jasnému odkazu generálneho prokurátora za posledných 5 mesiacov neurobila v rezorte vôbec nič. Namiesto toho, aby vyvodila personálnu zodpovednosť aspoň na spomenutých úradoch, ktoré pod ňu spadajú a namiesto toho, aby súčasne s novým vedením začala obnovovať dôveru v tieto inštitúcie zavedením nových systémových riešení, ktoré by priniesli transparentnosť a spravodlivosť, celý čas sa vyhovára, že ona o ničom nevedela a presviedča nás, že na týchto úradoch je všetko v poriadku.

Za 5 mesiacov už mala mať dostatok informácií na to, aby farmárom predložila svoje riešenia. Nedala však ani jedno. Namiesto toho odvolala troch nevinných ľudí z Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy, ušla z dôležitého rokovania na východe Slovenska, kam ju pozvali farmári, následne sa nechala prosiť premiérom, aby bola taká láskavá a sadla si za stôl s farmármi, ktorí prišli do hlavného mesta na traktoroch z celého Slovenska. Ministerka farmárov neprijala s odôvodnením, že na nemá dosť miesta. A cez médiá im odkazuje, aby si naštudovali legislatívu a až potom sa s ňou môžu rozprávať. A hlupáka nerobí len z farmárov, ale aj z premiéra. Napriek jeho verejnej žiadosti mu nedoručila do konca mája odpočet všetkých pridelených dotácií a napriek jeho jasnému pokynu farmárov prijať ich neprijala. Obe tieto skutočnosti je možné považovať za absurdné a nehodné slušného politika v slušnej krajine.

Pani ministerka, ak máte na úrade málo miesta, tak ste mali vyjsť medzi farmárov na ulicu. To bola vaša povinnosť! Ale vám už asi chýba odvaha postaviť sa k nim čelom a pozrieť sa im priamo do očí. A žiaľ, vyzerá to tak, že skorumpovaný a netransparentný systém pravdepodobne SNS a jej koaličným partnerom nesmierne vyhovuje - inak by ministerku Matečnú pri odvolávaní nepodržali a inak by ministerka Matečná nevstúpila do SNS z prejavu vďaky.

Premiér sa zároveň v médiách vyjadril, že téma poľnohospodárstva začína byť podozrivo spolitizovaná, namiesto toho, aby toto spolitizovanie privítal. Pán premiér, ale veď konečne! Poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa za roky nezáujmu politických strán dostalo do žalostného stavu. Pre politikov sú doteraz zaujímavé len pôda a agrodotácie, ktoré sa pod rúškom podružných tém prideľujú vybraným spriazneným ľuďom. Skutočné problémy sa v rezorte neriešia. A až potom, keď sa začne o konkrétnych ťažiskových otázkach v agrorezorte rozprávať na najvyššej politickej úrovni, až potom je šanca veci začať reálne meniť. Pán premiér, je teda už najvyšší čas, aby sa poľnohospodárstvo v tejto krajine, kde viac ako 50 % obyvateľstva žije na vidieku a kde pracujú len necelé 3 % obyvateľov v poľnohospodárstve, stalo témou s najvyššou politickou prioritou.

A kým sa zaoberáme ministerkou Matečnou a jej kauzami, záporné saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami počas jej pôsobenia kontinuálne rastie. V roku 2017 dosiahlo historicky najvyššiu hodnotu -1,4 miliardy eur, a za január až marec 2018 bolo opäť záporné v hodnote 425 miliónov eur, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku zvýšenie o drastických takmer 50 %.

Namiesto systémových opatrení sa SNS a koaliční partneri predbiehajú v návrhoch populistických opatrení, napríklad súkromná výroba destilátu alebo osobitný odvod pre obchodné reťazce, ktoré sú v rozpore s európskou legislatívou.

Zajtra sa končí školský rok. Ministerka Matečná ho uzatvára s veľkou päťkou a za správanie by mala byť vylúčená nielen zo školy, ale aj z politiky. Mala by ukončiť svoj tragický príbeh na ministerstve, pretože čím dlhšie na čele rezortu zotrváva, tým viac prehlbuje úpadok slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Bez možnosti reparátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €

Rúško z textílie na opakované použitie nájdete v denníku SME v utorok 7. apríla.


Už ste čítali?