Rozmary jej excelencie Matečnej

Autor: Jarmila Halgasova | 18.6.2018 o 10:18 | Karma článku: 2,27 | Prečítané:  462x

Už dnes sa vydajú farmári z celého Slovenska na traktoroch do Bratislavy. Chcú vyjadriť svoju nespokojnosť.

Farmári chcú svojim pochodom vyjadriť nespokojnosť s riadením rezortu pôdohospodárstva, s neochotou pani ministerky rokovať o svojich požiadavkách a vyjadriť nespokojnosť s vývojom potravinovej sebestačnosti Slovenska. Kým je ministerkou osoba, ktorá žije vo svojej v bubline a namiesto ráznych krokov v rezorte pyšne hľadí do zrkadla s presvedčením, že je najkrajšia na svete, nič sa nezmení.  

Po vážnych podozreniach pri agrodotáciách a gauneroch, ktorí za pomoci štátnych orgánov okrádajú farmárov, mali nastať okamžite radikálne opatrenia. Stručne povedané: nulová tolerancia voči korupcii a podvodom s pozemkami. Doteraz sa nič nestalo. Naopak, na dennom poriadku sú ďalšie zlyhania rezortu. Len v nedeľu protestovali reštituenti bývalého vojenského obvodu Javorina, z ktorých mnohým dodnes neboli vrátené pozemky. A to im pred rokom bol prisľúbený zrýchlený postup pri vracaní majetkov.

Všetci vieme, že pani ministerka Gabriela Matečná je osobne podpísaná pod mnohými podvodmi a zlodejinami, pri ktorých prišli o pôdu alebo dotácie slušní ľudia. O týchto praktikách v agrorezorte písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak.

No namiesto radikálnych krokov od pani ministerky, ktoré by pomohli okrádaným farmárom, pani Matečná vstúpila do SNS, ako prejav vďaky za to, že ju kolegovia podržali pri odvolávaní v parlamente za rozvrat v agrorezorte.

Minulý týždeň sa ministerke Matečnej venoval aj prezident Andrej Kiska vo svojom hodnotení stavu krajiny. Niektorým možno jeho slová v politickej koalično-opozičnej prestrelke o prezidentovom prejave unikli. Ale prezident venoval rezortu  významné miesto. Hovoril o ňom najviac zo všetkých ministerstiev. A ako hodnotila hlava štátu kroky ministerky Matečnej po vražde novinára a medializovaných škandáloch? „Situácia v Poľnohospodárskej platobnej agentúre a Slovenskom pozemkovom fonde je taká závažná, že aj generálny prokurátor konštatoval, že štát pri vynucovaní práva zlyháva. K podobným záverom došiel Najvyšší kontrolný úrad. Preto ma prekvapuje, že ani presvedčivé odhalenia nedokázali zmeniť status quo v týchto dvoch inštitúciách. Neviem, či je to ľahostajnosť  alebo je to úmysel,” vyhlásil v prejave pred poslancami NR SR prezident Andrej Kiska. Tieto slová nepotrebujú ďalší komentár.

Pani Matečná mala už dávno nasledovať svojho kolegu Petra Plavčana a ukončiť svoj tragický príbeh na ministerstve, pretože čím dlhšie na čele rezortu zotrváva, tým viac prehlbuje úpadok slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Národniari a vláda Petra Pellegriniho sa rozhodli v tragédii pokračovať. Žiaľ.

Ministri pôdohospodárstva nepatria k tým najvýraznejším, ktorých by sme si pre nejaké vážne skutky pamätali. Gabriele Matečnej to nehrozí. Ju si dejiny zapísali poriadne. No už len na necelé dva roky, verme. Pre dobro všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €

Rúško z textílie na opakované použitie nájdete v denníku SME v utorok 7. apríla.


Už ste čítali?