Čo nám prinesie nová Spoločná poľnohospodárska politika EÚ?

Autor: Jarmila Halgasova | 11.6.2018 o 7:15 | Karma článku: 1,17 | Prečítané:  221x

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo sú sektory, ktoré si žiadna ponovembrová vláda nemôže dať do svojej výkladnej skrine.

Vládna pomoc sa dosiaľ sústreďovala na nesystémové opatrenia, akými sú náhodné jednorazové finančné injekcie poľnohospodárom, či snaha donútiť spotrebiteľov nakupovať slovenské výrobky. Ako poľnohospodárstvo, tak aj potravinárstvo trpia chronickými problémami, ktoré nie je možné vyriešiť populistickými gestami a bez finančnej pomoci. Agrodotácie boli doposiaľ vo veľkej miere prideľované účelovo a neefektívne.

Rýchla, jednoduchá a ani bezbolestná pomoc pre slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo neexistuje. Okrem kvalitného podnikateľského prostredia, ktoré je podmienkou pre zdravý rozvoj akéhokoľvek sektora, existuje niekoľko špecifických oblastí, kde vláda môže prispieť ku zmene.

Celospoločenská diskusia o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) sa však stále na Slovensku nezačala. Napriek tomu, že na EÚ úrovni sa o nej diskutuje od začiatku minulého roka.

O tak závažnej zmene, ktorá ovplyvní vývoj poľnohospodárstva a potravinárstva na Slovensku na ďalších 7 rokov, už mala byť zahájená celospoločenská odborná a apolitická diskusia a určite sa nemá táto téma riešiť výlučne za zatvorenými dverami ministerstva. Súčasťou, nie nositeľom diskusie chce byť aj strana SaS. Nie preto, že by sa chcela zbaviť zodpovednosti, ale preto, že predstavitelia štátu majú bez ohľadu na politickú príslušnosť zohľadniť všetky odborne relevantné argumenty. Až výsledky konsenzu o spôsobe stabilizovania agropotravinárskeho sektora, ako aj o jasných merateľných ukazovateľoch dosiahnutia stanovených cieľov, tieto sa môžu odzrkadliť v politických rozhodnutiach. Len takýmto spôsobom možno reálne zabezpečovať stabilizáciu a rozvoj poľnohospodárstva a potravinárstva na Slovensku bez politického zneužívania témy.

Aj preto som verejne požiadala Európsku komisiu, aby sa zhostila úlohy nadstraníckeho a odborného vedenia diskusie o budúcnosti SPP na Slovensku. Je mi jasné, že prevziať zodpovednosť za rezort pôdohospodárstva nemôže, ale pre stabilizáciu odvetvia, jeho rozvoj, ako aj pre zamedzenie zneužívania finančných prostriedkov, sú otvorená diskusia a konsenzus veľmi dôležitými nástrojmi. Európska komisia by dokázala dôstojne zabezpečovať nielen prísun všetkých dôležitých a aktuálnych informácií o vývoji budúcej SPP, ale aj nestrannú diskusiu za účasti všetkých zainteresovaných strán. A to aj preto, že do dnešného dňa rezort pôdohospodárstva o budúcej SPP celospoločenskú diskusiu nezačal či neavizoval.

Strana SaS vyzvala na konferencii o budúcej SPP ministerku Matečnú, aby predložila oficiálne rámcové stanovisko Slovenskej republiky k SPP pre roky 2021 - 2027 pre rokovania v Bruseli. Zároveň požiadala o poskytnutie informácie, s kým bol návrh stanoviska prerokovaný, kto ho schválil a z akých podkladov pri príprave tohto stanoviska rezort pôdohospodárstva vychádzal.

Strana SaS zároveň požiadala ministerku Matečnú, aby skutočne začala najmä celospoločenskú apolitickú diskusiu o SPP po roku 2020 so všetkými zainteresovanými subjektami. Nastavenie pravidiel pre farmárov a potravinárov sa predsa netýka výlučne strany SNS, pod ktorej vedením sa rezort pôdohospodárstva nachádza. Strana SNS by si preto nemala uzurpovať právo rozhodovať o nastavení pravidiel pre obdobie po parlamentných voľbách. Celospoločenské a odborné záujmy je v tomto prípade potrebné povýšiť nad politické.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?