Takto funguje systém nastavený pre „našich“ ľudí?

Autor: Jarmila Halgasova | 12.3.2018 o 11:05 | (upravené 12.3.2018 o 15:07) Karma článku: 3,37 | Prečítané:  503x

Ak chce ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná očistiť svoje meno a dokázať, že nie súčasťou „mafia friendly“, okamžite musí zverejniť všetky informácie o prideľovaní miliónov, ktoré z eurofondov tiekli a stále tečú cez PPA.

Aké sú fakty? Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vlani upozornil Generálnu prokuratúru SR a políciu na podozrenia pri prideľovaní dotácií cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA). Polícia hodila podnet do koša, podľa nej bol neodôvodnený. Podľa zistení NKÚ nemala PPA žiaden manuál na hodnotenie eurofondových projektov. Žiadosti sa hodnotili subjektívne, výber projektov nikto nekontroloval, lebo v agentúre neexistoval žiaden kontrolný mechanizmus. Hodnotitelia neboli školení, agentúra ich vyberala narýchlo. PPA neorganizovala žiadne školenia k odbornému hodnoteniu, čo viedlo k nejednotnému prístupu vyhodnocovateľov. PPA prijímala nových vyhodnocovateľov tesne pre vyhlásením výziev bez príslušného odborného vzdelania alebo odbornej praxe. PPA nastavila vysokú mieru minimálneho počtu bodov (42 zo 100), pričom taký počet bodov mohol žiadateľ získať aj za „vyslovene zlý projekt“. Niektorí žiadatelia mohli dopĺňať prílohy aj po odovzdaní projektu. Postup, ktorý si PPA zvolila, tak nebol dostatočne objektívny ani transparentný. Kontrolóri NKÚ zistili aj to, že podpisy pod zmluvy a všetky najdôležitejšie rozhodnutia nedával šéf agentúry, ale jeho podriadený, ktorý sídlil v Nitre. Skrátka a proste: pochybenie za pochybením.

Kauza Babindol

Pred pár týždňami upozornili médiá na ďalšiu kauzu - Babindol. Niekoľko firiem sídliacich v obci Sebechleby dostalo od roku 2015 za vedenia rezortu pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom (SMER-SD) dotácie vo výške 25 miliónov eur, po príchode Gabriely Matečnej dostali z PPA ďalších 6,5 milióna eur. Keď sa pozriete do poľnohospodárskeho areálu v Sebechleboch, kam peniaze mali smerovať, nájdete takpovediac „spálenú zem“.

Prepojenie s Talianmi

Samotná ministerka  Matečná sa do podozrení dostala po upozornení podpredsedníčky NR SR za SaS Lucie Nicholsonovej, že Slovenský pozemkový fond, v čase, keď mu šéfovala práve Matečná, podpísal talianskym podnikateľom z východu (spájaných s mafiou) prenájom pozemkov. Vďaka tomu dostali cez PPA viac ako 800 tisíc eur. Reakcia ministerky Matečnej? Vraj ona za to nemôže. To robili právnici a Nicholsonová tomu nerozumie.

Pani ministerka si zrejme myslí, že bude všetko po starom. Že to takýmito vyjadreniami uhrá a  dotácie sa budú ďalej prideľovať „našim“ ľuďom. Že priame platby budú stále meškať (pravidlom je aj pol roka), že sprostredkovatelia budú ďalej vyberať provízie (rozumej úplatky) a že hospodári budú čušať zo strachu, aby neprišli aj o to málo, ktoré z PPA dostanú.

Z EÚ dostávame miliardy eur

Pre lepšiu predstavu, o akom balíku peňazí sa bavíme: Slovensko získalo na obdobie rokov 2014 – 2020 približne 4,6 miliardy eur; z toho na priame platby 3,03 miliardy eur a na Program rozvoja vidieka bolo vyčlenených približne 1,56 miliardy eur.

Hoci sme v roku 2014 zrazili pred EÚ opätky so súhlasom Smeru-SD a súhlasili s nižšími platbami pre slovenských poľnohospodárov, aj s týmito peniazmi by mohol byť na Slovensku „raj“. Keby... Keďže však peniaze unikajú pre „našich ľudí“ a na úplatkoch, všetko je inak.

A čo sa deje, kým peniaze tečú do vreciek kšeftárov a mafiánov? Naši skutoční farmári a potravinári nie sú konkurencieschopní, hoci by sa mohli rozvíjať, vytvárať nové pracovné miesta, vyplácať vyššie mzdy a odvádzať vyššie  príjmy do štátneho rozpočtu. Toto však už musí skončiť.

Zahmlievať, zahmlievať, zahmlievať

Nadácia Zastavme korupciu konštatuje, že ministerstvo pôdohospodárstva si pri informovaní neplní zákonné povinnosti. Inými slovami, aj vedením ministerky Matečnej rezort podporuje informačnú hmlu, aby verejnosť do europeňazí jednoducho nevidela. Nie je možné preveriť oprávnenosť projektu a schválených peňazí.  Podľa prieskumu realizovanom v minulom roku až 70 % prijímateľov dotácií cez PPA tvrdí, že dotácie sa nedajú získať bez úplatku.

Systém nastavený pre „našich ľudí“ už nemôže ďalej pokračovať. Ak pani ministerka okamžite nezverejní všetky podrobnosti o pridelených a prideľovaných dotáciách, zoberie na seba spoluzodpovednosť za nastavenie tohto korupčného systému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?