„Upratovanie“ pozemkov poškodí slovenských pestovateľov ovocia a zeleniny

Autor: Jarmila Halgasova | 27.2.2018 o 23:54 | Karma článku: 1,52 | Prečítané:  315x

Prehodnocovanie náhradných pozemkov v réžii ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, ktoré nazýva „upratovaním“, poškodí slovenských pestovateľov ovocia a zeleniny.Upozorňujú na to priamo pestovatelia.

Prideľovanie náhradných pozemkov fungovalo v rokoch 1992 až 2008. Vláda tým chcela vyriešiť sprístupnenie pôdy na hospodárenie opäť cudzími, tzv. náhradnými pozemkami ako dočasné vyriešenie prístupu k pôde na približne päť rokov. Ministerka Matečná nahradila systém opäť len nesystémovým a hlavne necitlivým prístupom.

Slovenskí pestovatelia, ktorí užívajú náhradné pozemky na juhu krajiny, hlásia pokles produkcie ovocia a zeleniny. Menej ovocia a zeleniny avizujú na základe legislatívnej úpravy v gescii ministerstva pôdohospodárstva, ktorá pre nich bude znamenať likvidačné účinky. V nájme majú stovky hektárov náhradných pozemkov, ktoré slúžia na podnikanie. Dnes vedia, že prídu o časť náhradných pozemkov, čo ich podnikanie významne poškodí.

Užívatelia náhradných pozemkov majú už len jeden deň na podanie „Návrhu na začatie konania o vydaní rozhodnutia o vzniku podnájomného vzťahu k doterajšiemu náhradnému pozemku“. Tento návrh môžu podať na pozemkovom a lesnom odbore na príslušnom okresnom úrade.

Od samotného začiatku nespochybňujem upratovanie s náhradnými pozemkami, poukazujem však na nekorektný prístup ministerstva k užívateľom náhradných pozemkov, krátkosť času na podanie žiadosti, informačné vákuum a nesystémovosť. Pani ministerka začala z opačného konca, najskôr mala riešiť pozemkové úpravy. Keďže neprešiel pozmeňujúci návrh poslancov strany SaS o predĺžení lehoty, vlastníci dotknutých pozemkov majú už len deň na to, aby si nastránke strany SaS stiahli leták aj s tlačivom spomínaného návrhu, ktorý môžu vyplniť a podať na príslušnú okresný úrad.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?