Pizza v škatuli by mala „zdražieť“ a ako štát vymyslel napĺňanie svojej kasičky

Autor: Jarmila Halgasova | 8.1.2018 o 17:08 | Karma článku: 5,41 | Prečítané:  373x

Byrokratický nezmysel roka je nápad podnikateľov ako poukázať na direktívy, ktoré im zdražujú a komplikujú život. Prirodzená sebareflexia na svoju obranu. Medzi byrokratické nezmysly sa dostali aj poplatky za obaly jedla.

Len nedávno bol v médiách vyvolaný rozruch okolo ceny jedla pri jeho donáške a informácia, že reštaurácie si účtujú poplatok za obal. Inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie pri kontrolách zistili, že niekto obal účtuje a niekto nie. Zákon o ochrane spotrebiteľa hovorí, že predávajúci je povinný predávať výrobok v hygienicky nezávadných obaloch alebo ho do takých obalov pri predaji baliť, ak to vyžaduje povaha výrobku. A tento zákon tiež ukladá povinnosť, že pri samoobslužnom predaji je povinný poskytnúť spotrebiteľovi obalový materiál, pričom náklady na obalový materiál a zabalenie výrobku uhrádza predávajúci. To znamená, že reštaurácia by si nemala účtovať za škatuľu, ak mi pizzu prinesie domov. Čo by však dodržiavanie zákona prinieslo v reálnom živote? Len toľko, že predávajúci upraví ceny tak, aby spotrebiteľ obal v konečnom dôsledku zaplatil v cene jedla. Je jedno, či tento nápad bol z dielne bruselských alebo slovenských zákonodarcov, je to nezmysel priečiaci sa princípom podnikania a logiky konkurencieschopnosti.

V ankete bola tiež ako negatívna ocenená povinnosť firiem mať schválené podnikateľské priestory Úradom verejného zdravotníctva. Táto povinnosť sa týka akýchkoľvek podnikateľských priestorov a rozhodnutie sa viaže na firmu, nie na samotný priestor. Ak by mal podnikateľ viacero firiem, ktoré využívajú jednu kanceláriu, musí za každú firmu zaslať samostatný návrh a za rozhodnutie zaplatiť samostatný poplatok 50 eur. Rovnaký postup platí aj v prípade, ak by sa presťahoval do inej kancelárie v tej istej budove. Za dlhé roky platnosti tejto povinnosti nikomu nenapadlo, že 50 eur sa platí štátu niekoľkonásobne, pretože ak sú rovnaké priestory a menia sa v nich len firmy, tak je to len kasička na výber peňazí za nič.

Bola by som rada, ak by sme sa dočkali toho, že do vlády a parlamentu sa dostanú ľudia, ktorí budú nielen dostatočne odborní, ale budú mať chuť veci riešiť tak, aby podnikateľov odbremeňovali od takýchto nezmyslov, ktoré ich nielen obťažujú, ale ich naviac stoja aj peniaze. Tieto náklady sa v konečnom dôsledku premietajú do cien výrobkov a služieb, za ktoré musíme zaplatiť my všetci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?