Európa nechápe prečo u nás nemôžu byť lacné potraviny

Autor: Jarmila Halgasova | 30.1.2012 o 10:50 | Karma článku: 12,64 | Prečítané:  2473x

Nedávno mi padla sánka. Situáciu na potravinovom trhu sledujem dlhodobo, ale stále ma má čo prekvapiť. Potravinárska komora Slovenska, ktorú vediem, sa už dlhodobejšie zaoberá zlegalizovaním predaja potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Konkrétny návrh sme predložili ministerstvu pôdohospodárstva pri ostatnej novele zákona o potravinách. Neuspeli sme a tak som legislatívny návrh založila „do šuplíka".

Opäť som ho vytiahla, keď poslanci Európskeho parlamentu vydali správu k téme Ako predchádzať plytvaniu potravinami. V nej sa uvádza, že podľa štúdie, ktorú zverejnila Európska komisia, sa v 27 členských štátoch EÚ ročne vyprodukuje až 89 miliónov ton odpadu. Na jedného obyvateľa a na jeden rok to predstavuje 179 kg. Na jedného občana Slovenska pripadá 0,5 kg potravinového odpadu denne. Pre mňa nepredstaviteľné množstvo.

V súlade so závermi štúdie je jedným z dôvodov aj skutočnosť, že spotrebitelia nevidia rozdiel medzi označením „spotrebujte do" a „minimálna trvanlivosť do". Označenie „spotrebujete do" sa uvádza na potravinách, ktoré z mikrobiologického hľadiska podliehajú rýchlej skaze a po uplynutí tohto dátumu môžu bezprostredne ohroziť zdravie spotrebiteľa. To sú potraviny obsahujúce vajcia, majonézu, ale napríklad aj čerstvé mäso. Predaj takýchto potravín po skončení doby spotreby nepripadá v úvahu. Celkom iný prípad sú však potraviny označené dátumom minimálnej trvanlivosti. Pre tieto potraviny neplatí bezprostredné ohrozenie zdravia po uplynutí dátumu. Takto sú označené napríklad strukoviny, múka, cestoviny, zavárané ovocie, zaváraná zelenina, konzervy. Na druhý deň takáto potravina nijakým spôsobom nikoho neotrávi.

Jedným z možných riešení na obmedzenie plytvania potravinami je povoliť predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Objavila som Ameriku? Podľa môjho názoru, nie. Ak to je možné v Rakúsku a v Českej republike, prečo sa musia vyhadzovať práve na Slovensku potraviny, ktoré sú z hľadiska ochrany a bezpečnosti zdravia spotrebiteľa úplne v poriadku? Zástupcovia Úradu verejného zdravotníctva SR a rezortu pôdohospodárstva však s návrhom nesúhlasia, pretože takéto potraviny by mohli podľa nich predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie spotrebiteľa. A opäť sa cítim v zajatí osobných názorov a byrokracie štátnych zamestnancov, ktoré vytvárajú prekážky len slovenským podnikateľom. Pýtam sa, prečo si kompetentní štátni zamestnanci nepreveria situáciu v ostatných štátoch EÚ, prečo opäť presadzujú svoje vlastné názory, presvedčenia a povyšujú ich na zákon? Opäť je tu tvrdenie proti tvrdeniu. Ale ja som si správnosť mojich návrhov a názorov dovolila konzultovať v rámci členských štátov EÚ.

Predstavitelia iných národných potravinárskych federácií pri konzultácii nerozumeli mojej otázke, či sa u nich môžu predávať potraviny po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti. Tak napríklad v Rakúsku sa povoľuje predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti v tej istej predajni ako sa predávajú ostatné potraviny. Musia byť len v oddelenom priestore a viditeľne označené. Analýzy takýchto potravín musia byť vykonané až po troch mesiacoch po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti (teda ak sa potravina dovtedy nepredá).

Podľa návrhu, ktorý predložila PKS, by sa tieto analýzy mali vykonať na začiatku predaja potravín. To znamená, že predaj by bol podmienený výsledkom analýzy, ktorý preukazuje bezpečnosť danej potraviny. Takže my navrhujeme ešte stále prísnejšie pravidlá pri predaji, aké platia v ostatných členských štátoch. Kolegovia, riaditelia národných potravinárskych federácií v ostatných členských štátoch mi na moju otázku, čo si myslia o zákaze predaja takýchto potravín na Slovensku, som dostala odpoveď, že kompetentní úradníci si nesprávne vykladajú a zrejme neporozumeli legislatíve EÚ.

Zasa som sa presvedčila, že Slovensko je asi jediným štátom EÚ, kde sa opäť postupuje inak, ako v súlade s komunitárnym právom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?